АМПУ планує розмістити єврооблігації, якщо не вдасться знизити відрахування дивідендів до держбюджету з 80% до 30%
«Адміністрація морських портів України» планує до 2027 року реалізувати інвестиційні проєкти на суму близько 17 млрд грн, про це розповів в.о. голови ДП «АМПУ» Олександр Голодницький у інтерв’ю Мінтранс.
Найбільше коштів ми плануємо вкласти в причали – близько 12 млрд грн. Також мають намір направити 2,5 млрд грн на днопоглиблення, 1,9 млрд грн – на дороги і естакади, 0,6 млрд грн – на оновлення флоту. Для їх реалізації нам буде не вистачати тільки 3 млрд грн, які ми зможемо взяти в кредит або в ці проєкти інвестує приватний бізнес, а ми потім компенсуємо такі витрати, уточнює О.Голодницький.
Свої власних коштів АМПУ не вистачає на оновлення портів, оскільки до держбюджету відраховує 80% портових зборів. В адміністрації сподіваються, що уряд знизить цей показник до 30%.
Уряд в двох своїх недавніх документах – в оновленій Стратегії розвитку морських портів України на період до 2038 року, яка була прийнята в грудні 2020 року, і в Національній економічній стратегії на період до 2030 року, яка була прийнята в березні цього року, – сам вказав, що він має намір відкоригувати дивідендну політику для АМПУ. Тобто це усвідомлене рішення Мінфіну, Мінекономіки і самого уряду. Природно, Мінфін говорить нам, щоб ми в обмін на зниження рівня виплачуваних дивідендів надали їм якісь компенсатори, щоб не допустити зменшення надходжень до держбюджету. Ми маємо намір в довгостроковій перспективі компенсувати зменшення дивідендів за рахунок збільшення вантажопотоку через порти після їх реконструкції і, відповідно, збільшення загальної суми одержуваних дивідендів. Проблема в тому, що гідротехнічні проекти – це довгострокові вкладення, які окупаються тільки в довгій перспективі.
Якщо ж уряд не зменшить норму відрахування до держбюджету, то АМПУ буде змушене скоротити інвестиції в інфраструктуру майже вдвічі – до 10 млрд грн. Як варіант, АМПУ розглядає можливість залучення фінансування на зовнішніх ринках, проте й тут є певні обмеження:
– Я думаю, що АМПУ могла б розмістити єврооблігації, як це зробили Укравтодор і Укрзалізниця. Але ось для західних банків ми нецікаві, поки не проведемо корпоратизацію. Вона дозволить виходити на зовнішні ринки і залучати кредитні ресурси на більш вигідних умовах.
Щоб завершити корпоратизацію АМПУ, на думку О. Голодницького, необхідно прийняти окремий закон, в якому буде вказано, яке саме майно, зокрема, причали, передаються до статутного капіталу АМПУ:
Минулого року Мінінфраструктури розіслало зацікавленим держорганам проєкт такого закону, який повернувся із зауваженнями. Нещодавно ми подали в МІУ нову версію проєкту. Скоро в МІУ почнеться кропітка робота над ним. Я думаю, що проєкт закону буде поданий до Верховної Ради до кінця цього року.
В АМПУ з нетерпінням чекають прийняття Порядку компенсації інвестицій в об’єкти стратегічної інфраструктури державної власності, який адміністрація готувала спільно з МІУ, офісом Reform support team при МІУ, ЄБА протягом 2020-2021 років:
Вийшов на зважений, узгоджений проєкт постанови КМУ. І цей акт здатний і покликаний ефективно «розрулити» питання дефіциту фінансування, – переконаний очільник АМПУ.
Якщо не відкривати нові причали, які зазначені в інвестпрограмі АМПУ, то українські порти втрачатимуть вантажопотік, застерігає Голодницький. Тоді як за рахунок збільшення вантажопотоку через порти після їх реконструкції є можливість збільшення загальної суми одержуваних дивідендів.
Наразі у АМПУ є два великих проєкти з готовою проєктною документацією для таких інвесторів – реконструкція водних підходів та акваторії в порту Південний і будівництво контейнерного терміналу в Одесі. АМПУ розраховує на кредити ЄБРР для інфраструктурних проєктів.