Мінінфраструктури оприлюднило звіт про стратегічну екологічну оцінку проєкту Стратегії розвитку внутрішнього водного транспорту України на період до 2031 року та плану заходів з її реалізації
Міністерство інфраструктури України оприлюднено звіт про стратегічну екологічну оцінку проєкту Стратегії розвитку внутрішнього водного транспорту України на період до 2031 року та плану заходів з її реалізації (далі – Звіт) та проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку внутрішнього водного транспорту України на період до 2031 року та затвердження плану заходів з її реалізації».
Що три роки Мінінфраструктури спільно з Мінрегіоном, місцевими органами виконавчої влади, ДП з обслуговування ВВШ,
суб’єктами господарювання, що здійснюють експлуатацію річкових портів (терміналів) буде розробляти рекомендації стосовно пріоритетних місць розташування портів-логістичних/інтермодальних хабів на ВВШ.
У 2025 році будуть надані рекомендації щодо можливостей запровадження логістики доданої вартості в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, створено модель пілотного проєкту логістичної зони довкола річкового порту/терміналу.
Щорічно на проведення поточні та капітальні ремонти судноплавних гідротехнічних споруд з державного бюджету планують виділяти близько 250 млн грн (після проведення модернізації – цифра підлягає перегляду в бік зменшення).
На 2023 – 2026 роки запланована модернізація Каховського, Запорізького, Середньодніпровського судноплавних шлюзів.
До 2026 року пропускна здатність шлюзів становить до 60 млн тонн вантажів (30 млн т вниз за течією та 30 млн т вверх за течією).
Постійно забезпечення підтримки гарантованих глибини суднового ходу на річці Дніпро на рівні не менше 3,65 м від м. Херсона до Київської ГЕС, на рівні 2,55 м вище Київської ГЕС, та на українській ділянці річки Прип’ять – на рівні 1,6 м.
Протягом двох років, 2022-2024 рр, розроблять і внесуть до Верховної Ради України проєкт Закону щодо стимулювання суднобудування в Україні.
З 2023 хочуть встановити перелік імпортного високотехнологічного промислового обладнання та комплектуючих для суднобудівної та судноремонтної промисловості за відповідною номенклатурою, для якого застосовуються знижені / «0» ставки мита.
У результаті реалізації Стратегії ВВТ очікується ефективний розвиток річкової логістики, покращення конкурентоспроможності України у світовому масштабі. Для держави активізація перевезень ВВТ надасть поштовх для посилення торгово-економічних міжнародних зав’язків, перенесення частини вантажопотоків з автошляхів, що в свою чергу забезпечить значну економію коштів дорожнього фонду на ремонт доріг, збільшить надходження до бюджетів всіх рівнів у вигляді податків, активізує вітчизняне суднобудування, дасть соціальний ефект у вигляді створення нових робочих місць та справить позитивний екологічний ефект, оскільки ВВТ є одним з найменш шкідливих видів транспорту для навколишнього середовища.