Lloyd’s Register та німецьке класифікаційне суспільство DNV згортають діяльність на російському ринку.
На дводенній екстреній нараді Міжнародної морської організації (IMO), що триває, провідні світові судноплавні асоціації закликали створити безпечні коридори для суден, що застрягли в українських портах. Про це пише ЦТС з посиланням Splash.
Генеральний секретар Міжнародної палати судноплавства (ICS) Гай Платтен заявив про необхідність евакуації торговельних суден, які застрягли у небезпечних районах:
“Кілька суден постраждали від боєприпасів, моряки були вбиті та поранені, моряки різних національностей опинилися в пастці на судах, пришвартованих у портах. Вкрай важливо, щоб їх евакуація з цих небезпечних районів було забезпечено тими державами, які можуть зробити це”.
Генеральний секретар ІМО Кітак Лім підкреслив, що моряки стають жертвами військової кризи:
“Я хотів би ще раз наголосити, що судноплавство, особливо моряки, не можуть бути побічними жертвами у більшій політичній та військовій кризі”.
Зазначається, що багато морських послуг йдуть з Росії. Вкрай важливо, що класифікаційні товариства судів чорноморського морського співтовариства починають припиняти вести відносини з країною-агресором. Також співпрацю з РФ припиняють Lloyd’s Register (LR) та німецьке класифікаційне товариство DNV. LR підтвердив, що відмовиться від надання всіх послуг російським активам чи компаніям, що належать, контролюються чи керуються РФ; у той час як DNV заявила, що не вступатиме в новий бізнес з російськими компаніями або в нову комерційну діяльність у Росії, додавши у своїй заяві: “Ми перевіряємо всі поточні контракти та операції з російськими організаціями”.
Тим часом, глобальні постачальники товарів продовжують шукати альтернативні маршрути та джерела товарів після вторгнення РФ в Україну.
“Конфлікт в Україні починає виглядати так, що він може затягнутися на тривалий період часу. Обсяги експорту українських товарів у найближчі місяці викликають серйозні сумніви щодо того, чи конфлікт негайно припиниться чи ні, а апетит Заходу до російських товарів сходить нанівець”, – йдеться у звіті брокера Arrow.