Туреччина підтвердила, що не дозволить військовим кораблям проходити через Босфор, щоб не “втягувати” у війну Чорне море. Про це заявив глава Міноборони Хулусі Акар, повідомляє Hurriet.
Міністр заявив, що знайдені раніше дрейфуючі міни – російського виробництва, однак, за його словами, напевно не відомо, яка країна їх залишила.
«Ці міни зазвичай блокуються, коли трапляється відрив від якоря. Але ми бачили, що у знешкоджених мінах такої системи немає. Можливо, система блокування могла бути відключена навмисно? Наше розслідування триває» – розповів міністр.
Є думка, що таких мін у Чорному морі близько 400. Зараз інші чорноморські країни, такі як Болгарія і Румунія, також перевіряють водні шляхи на наявність мін. Акар не виключив, що міни були залишені для тральщиків НАТО, які могли б увійти в Чорне море.
«Ми будемо дотримуватися Конвенції Монтре. Ми не пустимо бойові кораблі в Чорне море. Ми не допустимо, щоб Чорне море було втягнуто у війну», – сказав він.
Нагадаємо, наприкінці лютого Туреччина заявила, що закрила протоки Босфор і Дарданелли у відповідності з Конвенцією Монтре, після чого рф була змушена скасувати заявку на прохід чотирьох військових кораблів через протоку Босфор до Чорного моря.
За інформацією керівника проекту в Інституті Чорноморських стратегічних досліджень Андрія Клименка, в Середземному морі застрягли із-за перекриття проток Туреччиною такі ракетні кораблі агресора:
- 1 ракетний фрегат «Адмірал Григорович» (Чорноморський флот),
- 1 ракетний корвет «Орехово-Зуєво» (Чорноморський флот),
- 2 ракетних підводних човна «Новоросійськ» та «Краснодар» (Чорноморський флот),
- 2 ракетних крейсери «Варяг» (Тихоокеанський флот) та «Маршал Устінов» (Північний флот),
- 2 великих протичовнових корабля (Guided Missile destroyers за класифиікацією НАТО) «Віце-Адмірал Кулаков» (Північний флот), «Адмірал Трибуц» (Тихоокеанський флот),
- 1 ракетний фрегат «Адмірал Касатонов» (Північний флот), останній – носій гіперзвукових ракет “Циркон”.
Конвенцію Монтре ухвалено в 1936 році. Туреччина має право ввести заборону на прохід військових суден через протоки Босфор і Дарданелли.