Майже 30 тис. тонн української залізної руди було відправлено з польського порту Свиноуйсьце. Завантаження здійснювалось на терміналі Górników.
«Вантаж прибув до порту Свіноуйсьце залізницею, і був відправлений одержувачу в Алжирі. На складах порту очікують відвантаження понад 50 тис. тонн залізної руди з України. У зв’язку з війною в Україні ми очікуємо на надходження додаткового вантажопотоку з цієї країни. З огляду на укладені комерційні контракти з партнерами з України ми готуємося до збільшення обробки вантажів. Очікується реалізація інвестиційної програми, що включає підготовку складських майданчиків та придбання додаткової техніки», – говорить Кароль Боужік, президент OT Port Świnoujście.
Крім рудних вантажів, на складах порту Свиноуйсьце чекають на завантаження 17 тис. тонн. української кукурудзи.
У зв’язку з нападом Росії на Україну існуючі торгові шляхи були перерізані. Товари з України дедалі частіше надходять до польських портів залізницею, а потім морем до одержувачів.
«Обов’язково буде створено нові комплексні логістичні ланцюжки. Порти готові прийняти додаткові вантажі», – зазначає Кшиштоф Урбаш, голова Правління морських портів Щецин та Свіноуйсьце АТ.
Пошук альтернативного транспортування українського експорту є ключовим завданням для створення нових транспортних ланцюжків. У ситуації коли блокуються українські порти, польські порти мають шанс отримати додаткові вантажопотоки.
ФОТО: Łukszto – Port Świnoujście, Nabrzeże Górników, 2014
Nabrzeże Górników, OT Port Świnoujście SA, довжина причалу – 331,5 м, максимальне осадка судна – до 13,2 м
Обладнання терміналу:
- Лінія стрічкових конвеєрів продуктивністю 2 тис. тонн на годину і загальною довжиною близько 7 км з’єднує набережну зі складськими майданчиками.
- Два крани LIEBHERR LHM 500 WLL = 140 Mg, продуктивністю 1 тис. тонн на годину.
- Два стаціонарних козлових крана вантажопідйомністю 10 тонн і продуктивністю 120 тонн на годину.
- Суднонавантажувальні пристрої продуктивністю 25 тис. тонн на добу.
- Два вагоноперекидача потужністю до 20 тис. тонн на добу.
- Тепляк для розморожування вагонів з мерзлим вантажем.
- Швидкість обробки вагонів – до 10 тис. тонн на добу.
Відкриті склади площею 120 тис. м2 обладнані штабелерами-навантажувачами потужністю до 1 тис. тонн на годину кожен, можуть вмістити 700 тис. тонн вугільно-рудних вантажів.
На терміналі Nabrzeże Górników є також допоміжний причал для обробки барж з максимальною осадкою 4,5 м і довжиною 156,5 м.