Розвиток логістичних маршрутів до Дунайських портів є частиною стратегії розвитку Дунайського портового кластеру, зокрема збільшення його експортного потенціалу, оптимізації роботи порту та будівництво допоміжної залізничної та дорожньої інфраструктури, повідомив Міністр інфраструктури України.
Як повідомлялося раніше, в МІУ оголосили амбітний план – збільшити перевалку вантажів у дунайських портах майже удвічі- до 25 млн. тон на рік
«Від березня нам уже вдалося наростити перевалку зерна в дунайських портах до майже 1 млн. тонн на місяць. З відкриттям руху каналом гирла Бистре ми очікуємо ще суттєвіше наростити перевалку в портах. Позитивну динаміку бачимо вже сьогодні.
Паралельно також нарощуємо логістичні потужності залізниці та автомобільного транспорту. Перевезення зерна залізницею ми уже збільшили в 2 рази, до понад 800 тисяч тонн, а вантажопотік на автомобільних пунктах пропуску зріс в 2,6 разів.
Ми усвідомлюємо, що цими важливими, але все ж тактичними кроками щодо подолання продовольчої кризи не зможемо оперативно замістити ті обсяги, які брали на себе морські порти. До повномасштабного вторгнення на них припадало понад 80% експорту аграрної продукції», – зазначив Олександр Кубраков.
В червні Україні вдалося експортувати орієнтовно 2,5 млн. тонн агропродукції, що понад у 3 рази менше місячної потреби. Країні потрібно ще вивезти близько 20 млн. тонн зерна з минулого урожаю.
«Це завдання, з яким ми могли б впоратися без морських портів, якби мали час. Проте, нас підтискає новий урожай, для якого необхідно звільнити місце в наших зерносховищах, експортувавши заблоковані там обсяги», – наголошує Кубраков.
Нагадаємо, з 9 липня відновлено судноплавство каналом «Дунай-Чорне море»
Згідно з даними АМПУ, за минулий тиждень з 11 по 17 липня гирлом Бистре було проведено 27 суден, Сулінським каналом – 23 одиниці флоту.
Деблокада гирла Бистре заощаджує бізнесу щонайменше 500 тис. доларів на добу, повідомляють в Адміністрація морських портів України.
«Додаткове вікно можливості дозволить пришвидшити темпи проведення суден-зерновозів до Дунайських портів. Паралельно ми працюємо з Румунськими колегами, аби логістичні процеси були максимально швидкими та ефективними» – зазначив очільник АМПУ Олексій Востріков
Міністрство інфраструктури України також веде переговори з румунськими колегами та представниками Єврокомісії стосовно збільшення кількості проходжень через Сулінський канал.
«За цих умов та наявності шляху через гирло Бистре ми очікуємо що скупчення суден на рейді буде ліквідоване та ми зможемо наростити щомісячний експорт зернових на 500 тис. тонн» – заявив Юрій Васьков, Заступник Міністра інфраструктури України.
За зверненням Міністерства інфраструктури України, Військово-Морські Сили ЗС України долучились до організації забезпечення перевезень цивільними суднами.
До відкриття каналу гирла Бистре судна, які здійснювали вантажоперевезення в українських Дунайських портах змушені були використовувати єдиний транспортний шлях – канал Суліна, який розташований на території Румунії.
Його обмежена пропускна здатність дозволяла Дунайським портам приймати тільки 4 судна на добу, чого недостатньо для потреб українського експорту.
Організація Об’єднаних Націй (ООН), яка відіграє важливу роль у переговорах щодо деблокади українських морських портів, уже привітала рішення про відкриття руху гирлом Бистре та підтримує нарощування вантажоперевезень через Сулінський канал.
На сьогодні через блокаду морських портів, на які до повномасштабного вторгнення припадало орієнтовно 80% експорту аграрної продукції України, вивезення продовольства відбувається виключно через Дунайські порти, залізничні та автомобільні пункти пропуску на західних кордонах.
Їх пропускної здатності наразі недостатньо для повноцінного заміни морських портів. «Зокрема, в червні наявними логістичними маршрутами вдалося експортувати орієнтовно 2,5 млн. тонн продукції, в той час як місячна потреба в експорті такої продукції становить 8 млн. тонн», зазначають в МІУ.
Окрім цього, голова Всесвітньої продовольчої програми ООН повідомив, що Організація отримує з України 40% пшениці для своїх програм надзвичайної продовольчої допомоги.