29 серпня відбувся ще один історичний візит в Україну. Генеральний секретар Міжнародної морської організації (International Maritime Organization — IMO) Кітак Лім завітав в Одесу.
Очільник IMO відвідав Одеський порт, провів зустріч з Міністром інфраструктури України Олександром Кубраковим, командувачем Військово-Морських Сил Збройних Сил України Олексієм Неїжпапою та очільником Одеської обласної військової адміністрації Максимом Марченком.
Ключова мета його візиту — переконатися, що процес завантаження суден в ході виконання Ініціативи про безпечне транспортування агропродукції відбувається згідно з усіма необхідними нормами.
«Сьогодні у фокусі розмови з Генеральним секретарем IMO — розширення дії Ініціативи на інші категорії українського експорту. Водночас ми розуміємо, що масштабування проєкту буде неможливим без покращення безпекової ситуації в Чорному морі.
Працюємо разом над тим, щоб безпека мореплавства в ході «зернової ініціативи» моніторилася Міжнародною морською організацією, а будь-які провокації росії щодо цивільних суден були чітко зафіксовані.
Також вдячний команді IMO за підтримку українських моряків зі старту повномасштабного вторгнення росії. Зокрема, Організація продовжила кваліфікаційні документи моряків до кінця року і ми уже обговорюємо можливість їх продовження ще на півроку. Це критично необхідно саме зараз, коли Уряд дозволив виїзд окремим групам моряків на роботу за кордоном. Впевнений, що наш діалог з Міжнародною морською організацією призведе до поглиблення нашої співпраці, зокрема у сфері логістичних ланцюгів експортних поставок української продукції та протидії російській військовій агресії проти України.
Вдячний Кітаку Ліму за підтримку цих наших пропозицій і готовність спільно працювати над їх втіленням», – зазначив Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
З перших тижнів повномасштабного вторгнення МІУ просуває конкретні пропозиції, які не дозволять росії використовувати IMO для прикриття своїх злочинів:
– позбавлення росії членства в Раді IMO і в самій організації;
– заклик до держав-членів ІМО щодо припинення співпраці з громадянами росії;
– заборона суднам окупанта ходити під прапором інших держав.
«У нас вже є успішний досвід санкційної роботи на рівні Дунайської комісії. Нагадаю, що з 17 березня 2022 року повноваження росії у цій комісії припинено. І саме на росію покладається відповідальність за економічні збитки внаслідок зменшення вантажообороту в дельті Дунаю і в Чорному морі через воєнні небезпеки. Це допоможе нам у майбутніх міжнародних судових процесах проти окупантів.
Відновлення роботи портів Одеси — це лише перший крок. Впевнена, що російський шантаж світу голодом не спрацює», – зазначила заступниця Міністра інфраструктури України Олександра Азархіна