Зі зменшенням перевантаження ланцюжка поставок надмірна кількість контейнерного обладнання, що накопичилась у світовому парку за останні два роки, знижується, внаслідок чого, як повідомляє NewPort за прогнозом Drewry, у 2023 році кількість контейнерів у світі скоротиться на 3%.
Зростання попиту на контейнерні перевезення уповільнюється, у відповідь на що судноплавні лінії збільшують простої та утилізацію. Ці фактори означають, що потрібно менше морських контейнерів, тоді як у світовому парку налічується надлишок понад 6 млн TEU. Це пов’язано з рекордною кількістю нових контейнерів, поставлених у 2021 році, коли було вироблено понад 7 млн. TEU, а орендодавці та морські перевізники утрималися від утилізації старих контейнерів через проблеми з навантаженням.
Старі контейнери в даний час продаються на вторинному ринку прискореними темпами, оскільки морські перевізники і орендодавці вирішують проблему надлишкових потужностей і організують свої контейнерні пули таким чином, щоб вони відповідали попиту і короткостроковим прогнозам. З літа спостерігається помітне зростання списання та повернення орендодавцям обладнання, оскільки судноплавні лінії не відновили або не продовжили контракти. Це триватиме і у 2023 році, коли орендодавці відповідним чином оптимізують свій парк.
На орендодавців також впливають рішення морських перевізників безпосередньо володіти переважно своїм обладнанням. Так, з початку року близько 70% доставлених контейнерів для сухих вантажів було поставлено за рахунок транспортних операторів, що повністю змінює тенденцію останнього десятиліття, коли на ринку домінували орендодавці.
Оскільки до кінця вересня заводські запаси порожніх контейнерів у Китаї зросли до більш ніж 750 000 TEU і, ймовірно, зростатимуть надалі, попит на замовлення нових контейнерів вкрай слабкий. Drewry прогнозує, що виробництво різко скоротиться в 2023 році, оскільки очікується, що лише небагато власників розширять свій парк, і не кожен контейнер, який вибуває з експлуатації, буде замінений на новий.
У глобальному масштабі пул обладнання, що експлуатується, скоротиться з 50,8 млн TEU у 2022 році до 49,3 млн TEU у 2023 році, а виробництво скоротиться, за оцінками, до 497 000 TEU, що лише трохи перевищує показник, зафіксований у 2009 році після світової фінансової кризи. Прогнозоване скорочення світового контейнерного парку на 3% наступного року стане першим таким скороченням з 2009 року, приблизно за 14 років до цього.
Втім, після цього Drewry очікує, що ринок почне зростати, і річний обсяг виробництва нових контейнерів відновиться до 4,4-5,2 млн TEU на рік у період до 2026 року, при цьому потреби в заміні становитимуть понад 50% виробництва за всі роки, а глобальний пул обладнання знову почне розширюватися, повертаючись до трендового зростання.