Місяць на обговорення нового проєкту Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту” відводить Міністерство інфраструктури України – зауваження та пропозиції приймають до 7 червня 2020 року. Далі – узгодження Кабміном і реєстрація у ВРУ, саме таке коло наприкінці минулого року пройшов попередній законопроєкт, який мало чим відрізняється від нинішнього.
Кількома днями раніше міністр інфраструктури Владислав Криклій розповів у інтерв’ю виданню Бізнес Цензор, що законопроєкт про НКРТ вкотре застряг у Верховній Раді:
У зв’язку з регламентом його нам повернули і зараз ми його перевнесемо. Тарифами повинен займатися незалежний регулятор, а не міністерство.
Проєктом акта передбачається утворення Національної комісії, що здійснюватиме державне регулювання у сфері транспорту, як постійно діючого державного колегіального органу.
Мета діяльності – державне регулювання, моніторинг та контроль у сфері транспорту.
Регулятор здійснюватиме регулювання діяльності суб’єктів природних монополій на ринках транспортних послуг та суміжних ринках, а також вирішуватимуться в межах компетенції спірні питання, що виникають між споживачами та суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність на ринках транспортних послуг.
До сфер діяльності суб’єктів природних монополій віднесено, зокрема, спеціалізовані послуги у річкових, морських портах, морських рибних портах відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до тексту оприлюдненого законопроєкту про НКРТ мають бути внесені зміни до Кодексу торговельного мореплавства України.
У статтю 106. “Лоцманський збір”:
“Із суден, що користуються послугами морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справлення і розмір якого встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту“.
До статті 115. “Оплата послуг служби регулювання руху суден”:
“Із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту“.
.