Як “Рісойл-Херсон” управлятиме державним морським торговельним портом

На прикладі ХМТП відпрацьована модель залучення інвестицій не тільки в портову галузь, а й, в принципі, в сферу інфраструктури та інші, де може бути застосована концесія.

Херсонський морський торговельний порт (ХМТП) став першим об’єктом в портовій галузі України, переданим в концесію. Конкурс виграла компанія “Рісойл-Херсон” (консорціум “Петро ойл енд кемікалс” (Georgian Industrial Group) і RISOIL S.A.). Майже через три роки з моменту підписання договору про надання фінансування від ЄБРР на розробку ТЕО, яка виграла в тендері компанія, отримала в управління майно держстівідора терміном на 30 років, – пише ЦТС.

Концесійний договір був підписаний держсекретарем міністерства інфраструктури, керівником АМПУ, ТОВ “Проєктної компанією “Рісойл-Херсон” в особі Владислава Талаха і ТОВ “Рісойл-Херсон” в особі Шота Хаджішвілі.

За словами заступника директора Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Марка Магалецького, це перший концесійний проєкт, який підготовлений в Україні відповідно до кращої міжнародної практики і який присуджено за результатами відкритого конкурсу. На цьому прикладі відпрацьована модель залучення інвестицій не тільки в портову галузь, а й, в принципі, в сферу інфраструктури та інші, де може бути застосована концесія.

“Зараз створений якийсь хороший прецедент, який дозволить потім застосувати цю модель на інших об’єктах і інших галузях. Довгий час однією з основних проблем, з точки зору залучення приватного капіталу в інфраструктуру, в Україні була відсутність реальних інструментів. Зараз для приватного бізнесу і держави створена ця можливість “, – зазначив Магалецький в коментарі ЦТС.

Міністр інфраструктури Владислав Криклій зі свого боку наголосив на тому, що міністерство і далі планує впроваджувати практику державно-приватного партнерства. “Перша морська концесія і, звичайно, не остання. У нас на черзі Ольвія з катарським інвестором, порт Чорноморськ, Чорноморська переправа, порт Бердянськ. Ми будемо намагатися робити більше проєктів в режимі ДПП. Все просто: якщо взяти 100 найбільших портів світу – 94 з них знаходяться або в концесію, або приватизовані. Держава повинна створювати умови для того, щоб бізнес міг якісно функціонувати “, – сказав він.

Історія підписання

У 2016 році було визначено, що пілотними проєктами, де спробують впровадити механізм концесії в портовій галузі, стануть госстівідори в Херсоні і Ольвії. Над проєктами всі ці роки працювали Міністерство інфраструктури (очолюване на той момент Володимиром Омеляном), ЄБРР, IFC, проєктний офіс Spilno. У листопаді 2017 року АМПУ і ЄБРР підписали в Лондоні договір про фінансування розробки ТЕО проєкту концесії ДП “Херсонський морський торговельний порт”. Після проходження всіх етапів у вересні 2019 року МІУ оголосило про старт концесійного конкурсу. Переможець став відомий в січні 2020 року – ним стала компанія “Рісойл-Херсон” (Georgian Industrial Group) і RISOIL S.A.).

Однак, вже на початку лютого Шостий апеляційний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням призупинив дію наказу МІУ про затвердження результатів концесійного конкурсу через позов “Спеціальної компанії “Мoрськйй Пoрт Херсoн”, яка вимагала визнати протиправним і скасувати рішення про недопущення компанії до участі у концесійному конкурсі. У травні Верховний Суд розблокував завершення концесійного конкурсу в морському порту Херсона, скасувавши постанову Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва. Вже в середині червня міністр заявив, що текст концесійного договору схвалений і незабаром буде підписаний.

Головні умови

Згідно з угодою, концесіонеру “Рісойл-Херсон” надається виключне право створювати, будувати і керувати Херсонським морським торговельним портом з метою його модернізації і подальшого розвитку. Період дії концесії – 30 років. Компанія зобов’язується щорічно платити концесійний платіж в розмірі не менше 12 млн грн з урахуванням індексації та 7% від чистого доходу концесіонера, а також забезпечити обсяги перевалки вантажів порту в 2030 році на рівні не менше 1,36 млн тонн. Крім того, “Рісойл-Херсон” повинна буде компенсувати витрати на підготовку проєкту концесії, в тому числі розробку техніко-економічного обгрунтування і проєкту конкурсної документації ЄБРР в розмірі 670 тис. євро.

Інвестиції

Згідно з підписаною угодою, протягом перших трьох з половиною років з дати закінчення перехідного періоду “Рісойл-Херсон” зобов’язана здійснити інвестиції в порт на рівні не менше 216 млн грн, а протягом перших 10 років додатково інвестувати ще не менше 62 млн грн. Крім того, 18 млн грн має бути вкладено в розвиток місцевої інфраструктури. Зокрема, компанія повинна співфінансувати роботи з капітального ремонту дорожнього покриття вулиць, по яких вантажний транспорт прямує в порт, а також забезпечити співфінансування будівництва нового майданчика для стоянки вантажного автотранспорта за межами міста з пропускною спроможністю не менше 20 вантажних автомобілів.

Соціальні зобов’язання

Компанія зобов’язується прийняти на роботу шляхом переведення, всіх працівників ДП ​​”ХМТП”, частина працівників ДП ​​”АМПУ”. Протягом трьох років з моменту прийняття концесіонером на роботу працівників ДП ​​”ХМТП” і ДП “АМПУ” не допускати зниження розміру заробітної плати цих працівників нижче рівня заробітної плати, встановленої станом на 01.03.2019 та підвищувати рівень заробітної плати відповідно до законодавства України з урахуванням Галузевої угоди. Ще одне обов’язково – не допускати звільнення працівників з ініціативи концесіонера або уповноваженого ним органу протягом 10 (десяти) років з моменту прийняття концесіонером на роботу працівників ДП ​​”ХМТП” і ДП “АМПУ”. Також компанія повинна дотримуватися необхідних вимог природоохоронного законодавства, виконуючи заходи з охорони навколишнього природного середовища.

Плани розвитку

Компанія “Рісойл-Херсон” планує трансформувати порт Херсон в річковий хаб.

“Ми хочемо відрегулювати, зробити Херсон хабом для всієї річки. Ми хочемо йти у флот, хочемо будувати флот (не як суднобудівники, а як партнери), який покриє всю річку і відкриє її в зимовий період”, – відзначав раніше Шота Хаджішвілі.

“Ми говорили з нашими інвесторами. Вони готові збільшити в рази ті показники, які були закладені в концесійному угоді, і створити хаб на Дніпрі, який би забезпечував перевантаження не тільки морських вантажів, а й вантажів, які направляються по Дніпру в ті області, які потребують , наприклад, в нашій плодоовочевої продукції “, – підтвердив вчора плани концесіонера глава Херсонської ОДА Юрій Гусєв, який, до речі був радником міністра інфраструктури Омеляна і займався питаннями ДПП, а до того очолював проєктний офіс Spilno.

На момент підписання договору Risoil запустила в порту проєкт по розширенню трейдингової активності з використанням складських, вантажних і лабораторних потужностей. Також, з огляду на специфіку торгівлі з Херсонських портів і поставлених планів на майбутній зерновий сезон, було запущено 2 пілотних проєкти перевалки сипучих кормових і продовольчих вантажів з використанням різних способів накопичення і навантаження.

У найближчі роки компанія планує інвестувати в модернізацію існуючих складських приміщень, закупівлю нової механізації і автоматизацію процесів.

“Паралельно в тісній співпраці з місцевою владою ми збираємося розвивати переробні потужності, які дозволять завантажити порт. Це виробництво сої, висівок і т.д.”, – зауважив Шота Хаджішвілі.

Тепер перед Владиславом Талахом, керівником “Проєктної компанією “Рісойл-Херсон”, як зазначають в материнській компанії, стоять не тільки завдання прийняти в управління активи МХТП і побудувати нові об’єкти на території порту, а й “створити в Херсонському порту регіональний логістичний хаб, для експорту продукції, виробленої в Херсонській області і найближчих регіонах, на міжнародні ринки”.