Дунайські порти України збільшили перевалку в 2,6 рази

В портах Ізмаїл, Рені та «Усть-Дунайськ» за 8 місяців оброблено 3,4 млн тонн зернових

В портах Ізмаїл, Рені та «Усть-Дунайськ» збільшили переробку вантажів більш ніж у 2,6 разу, у тому числі експорт у 3,2 рази.  Загалом за 8 місяців цього року трьома дунайськими портами на Одещині оброблено 3,4 млн тонн зернових, повідомив начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко. Про це пише NewPort з посиланням на пресслужбу Одеської ОВА.

Війна створила можливості для зростання у трьох портів у гирлі Дунаю — Ізмаїльського, Ренійського та Усть-Дунайського. Певний період це були єдині три порти з 13, які змогли повноцінно працювати. У мирний час на них припадало трохи менше ніж 5% експорту”, — розповів Марченко.

Марченко зауважив, що для забезпечення стабільної роботи логістичних маршрутів відправлення зернових вантажів через порти Дунаю, було пророблено величезну роботу. Зокрема, відкрито рух каналом гирла Бистре суднового ходу з річки Дунай до Чорного моря. Станом на сьогодні 180 торговельних суден з українською аграрною продукцією пройшли каналом гирла Бистре (337 разом із Сулінським каналом).
Також було відновлено залізничне сполучення з Республікою Молдова, а саме відкрито оновлену залізничну ділянку Березине (Україна) – Басарабяска (Молдова) протяжністю 20,9 км, яка не працювала понад 20 років.
Відновлення цього маршруту стало життєвонеобхідним на тлі постійних атак мосту через Дністровський лиман російськими окупантами. Відтепер маємо альтернативу – головний залізничний маршрут для сполучення Одеси та Дунайських портів – «Рені» та «Ізмаїл» надійно підключений до залізничного сполучення.

Очільник Одеської ОВА повідомив, що для вирішення проблем завантаженості автодоріг в напрямку портів річки Дунай та Великої Одеси вже завершено будівництво майданчиків для відстою вантажного транспорту в Ізмаїльському районі, загальною площею 4,7 га. Організована робота для подальшого будівництва таких майданчиків на загальній площі близько 48 га.

З метою збереження асфальтного покриття автодоріг ведеться робота щодо відновлення пунктів габаритно-вагового контролю (ГВК). Зокрема, уже відновлено роботу такого пункту на КПП «Дачне».