Естонія та Фінляндія підписали договір щодо плавучого терміналу LNG

Естонський та фінський газові системні оператори Elering та Gasgrid Finland уклали на початку травня угоду щодо спільної оренди та управління плавучого терміналу зрідженого природного газу LNG.

ФОТО: www.baltictimes.com

Голова правління Elering Тааві Вескімягі зазначив, що договір вносить ясність щодо найважливішої ланки постачання LNG — плавучого терміналу.

«Наша спільна діяльність, у тому числі переговори з власником судна, йдуть за планом, щоб гарантувати прибуття судна в наш регіон до кінця року», – зазначив Голова правління Elering Тааві Вескімягі.

Сторони до кінця року розроблять потрібну інфраструктуру для розміщення терміналу ЗПГ. Витрати на оренду плавучої регазифікаційної установки покриватимуться спільно і поділяються між сторонами у тій самій пропорції, як і споживання газу – частка Elering становить 20%, а частка фінського партнера – 80%.

Очікується, що термінал для прийому зрідженого газу в естонському порту Палдіскі буде готовий до листопада. Будівництво потужностей виконає Alexela Grupp у співпраці з інвестиційною компанією Infortar, в портфель якої входять підприємства Tallink та Eesti Gaas.

Згідно з заявою голови правління Alexela Group Хейті Хяеля, будівництво планується у два етапи. Спочатку буде побудована пристань із підключенням до міжнародного трубопроводу Balticconnector, який з’єднує Естонію з Фінляндією, та організовано плавучий термінал. На другому етапі передбачається зведення стаціонарних регазифікаційних потужностей.

«На перші два роки потрібно орендувати плавучий термінал. Щоб встановити його в затоці Лахепера, потрібні причали. Будівельники обрані, матеріали закуплені. Ми можемо встановити в морі техніку та приступати до будівельних робіт. Після цього потрібно буде підключитися до газової мережі Прибалтики – цим займеться Elering», – сказав він.

Очікувана річна потужність терміналу – до 30 терават-година.

«Інше питання – сама плавуча регазифікаційна установка, яку ми намагаємось замовити разом із Infortar. Налічується лише 17 судів, які могли б нам підійти. Загалом у світі 50 плавучих терміналів, але оскільки для підігріву рідкого газу вони використовують морську воду, більшість із них призначені для тепліших регіонів. Через ситуацію в Україні попит на такі суди зараз величезний. У зв’язку з цим ціни на оренду за два місяці потроїлися», – зазначив Хяель.