Флагман ЧФ рф «Москва» затонув після вдалої атаки ЗСУ (оновлено)

Збройні сили України завдали удару по російському ракетному крейсеру «Москва». Про це повідомив голова Одеської ОВА Максим Марченко, інформують Порти України.

Флагман російського флоту був атакований двома українськими протикорабельними ракетами Р-360 «Нептун» увечері в середу, 13 квітня.

«Підтвердили, що ракетний крейсер «Москва» сьогодні пішов саме туди, куди його послали наші прикордонники на острові Зміїний! Ракети «Нептун» які стоять на сторожі Чорного моря завдали російському кораблю дуже серйозних пошкоджень. Слава Україні!», — написав Марченко у Telegram.

Внаслідок пожежі на кораблі сталася детонація боєзапасу. Як повідомив спікер оперативного командування «Південь» ЗСУ Владислав Назаров, уражений крейсер після пожежі перекинувся і почав тонути.

14 квітня, МО рф офіційно підтвердило затоплення крейсеру «Москва».

Внаслідок вибухів боєкомплекту втрати екіпажу дуже високі, хоча незначна кількість (за непідтвердженими даними 56 осіб) російських моряків змогла врятуватись на борт турецького судна. Також повідомляється про 14 моряків яких було доставлено до Севастополя, у тому числі начальника медичної служби корабля. Прес-секретар морської охорони прикордонної служби України Наталія Гуменюк повідомила, що екіпаж крейсера Москва майже повністю затонув разом із кораблем. Точна кількість втрат особистого складу невідома.

Проаналізувавши супутникові знімки, було встановлено місце, де зазнав ракетної атаки крейсер, повідомляє USM з посиланням на Naval News.

Корабель знаходився на сході від острова Зміїний: 80 морських миль від Одеси та 50 морських миль від українського узбережжя.

Команда саме цього судна, після атаки 24 лютого 2022 року на український гарнізон на острові Зміїний, на вимогу здатися, почула відповідь від українських захисників, яка стала широковідомим гаслом в боротьбі з рашиськими окупантами.

Доречі, напередодні вдалої атаки ЗСУ на російський крейсер, Укрпошта випустила мільйон поштових марок «Русскій воєнний корабль, іді …!», с зображенням цього судна.

Ракетний крейсер «Москва» належить до проекту 1164 «Атлант», який передбачав створення кораблів далекої океанської зони, в якій він мав полювати на авіаносці США.

Кораблі, особливо такі, як ракетні крейсери – астрономічно дорогий вид озброєння. І попри плани отримати 10 кораблів СРСР майже одразу скоротив програму до 6. Але реальність виявилась ще болючішою, бо заклали лише 4, а ввели в стрій – 3.

Зараз інші два судна проекту 1164 «Атлант» – «Варяг» (Тихоокеанський флот) та «Маршал Устінов» (Північний флот) – застрягли в Середземному морі із-за перекриття проток Туреччиною.

Спущений на воду суднобудівним заводом імені 61 комунара в Миколаєві в 1979 році, ракетний крейсер увійшов до складу Чорноморського флоту СРСР в 1983 році. Він є головним кораблем проєкту 1164 «Атлант». При закладці крейсер мав назву «Слава», але після списання протичовнового крейсера-вертольотоносця «Москва» у листопаді 1996 року успадкував його ім’я та став флагманом Чорноморського флоту.

Крейсер простояв 8 років на капітальному ремонті у Миколаєві. У 1999 році його «безславно» перетягли буксирами до Севастополя.

У 2008 році ракетний крейсер взяв формальну участь у війні проти Грузії. Формальну, бо адекватних цілей для цього корабля не було. У 2014 – «Москва» блокувала українські кораблі у Донузлаві. У 2015 – в операції в Сирії де мав посилити протиповітряну оборону. У 2020 році на «Москві» завершили трирічний капітальний ремонт з модернізацією. Під час нього була відремонтована головна та допоміжні силові установки та оновлені бортові радіо- та електросистеми. Також ракети П-500 були замінені на модернізовані П-1000 «Вулкан», які вдвічі далекобійніші.

Параметри судна

Крейсер при довжині 186,4 метра, ширині 20,8 метра і осадці 8,4 метра має водотоннажність 11,5 тисячі тонн.

Корабель здатний розвивати швидкість до 32 вузлів, а запас його ходу становить до восьми тисяч миль.

До складу екіпажу «Москви» входять 510 чоловік.

Крейсер був озброєний:

  • артилерійською установкою АК-130,
  • шістьма зенітними артилерійськими установками АК-630,
  • вісьмома пусковими установками протикорабельних крилатих ракет П-1000 «Вулкан»,
  • вісьмома зенітними ракетними комплексами С-300Ф,
  • двома ЗРК Оса-МА,
  • двома торпедними апаратами калібру 533 міліметри.