Кернел придбав олійні термінали у портах Чорноморськ і Рені

У разі розблокування українських чорноморських портів, активи придбані за $19,4 млн будуть використані Кернел як основна глибоководна перевалочна база експорту соняшникової олії на Чорному морі.

Угода з придбання активів у порту Чорноморськ підлягає антимонопольному нагляду України.

“Одноразове зберігання соняшникової олії в обсязі 105 тис. тонн надасть змогу групі не зупиняти роботу переробних заводів у разі перебоїв у транспортуванні, як це було у 2022-2023 фінансових роках, і згладжувати логістику”, — зазначили в компанії.

У разі, якщо українські чорноморські порти будуть заблоковані, Кернел планує використовувати активи у порту Чорноморськ у якості хабу для прийому продукції із залізниці й зберігання. Соняшникову олію накопичуватимуть у сховищах, а потім перенаправлятимуть автотранспортом у дунайський порт. Таким чином агрохолдинг має намір знизити логістичні витрати альтернативного експортного маршруту.

Також Кернел уклав угоду про придбання за $24,75 млн 100% корпоративних прав у ТОВ «Рені-Ойл» — терміналу з перевалки соняшникової олії у порту Рені з одночасним зберіганням 15 тис. тонн.

“Це єдиний серед річкових портів України на Дунаї термінал із належними приймальними, складськими та розвантажувальними потужностями, який дає змогу експортувати соняшникову олію навіть у разі блокади портів на Чорному морі”, — наголосили в агрохолдингу та додали, що очікують завершення угоди до 31 грудня 2023 року.

Як зазначається, розширення інфраструктури з виробництва харчових олій має важливе значення для агрохолдингу напередодні введення в експлуатацію Старокостянтинівського олійноекстракційного заводу (підприємство перероблятиме до 1 млн тонн насіння соняшнику на рік) у Хмельницькій області, запуск якого заплановано на весну 2024 року.


До війни Кернел займав перше місце у світі з виробництва соняшникової олії (близько 7% світового виробництва) та її експорту (близько 12%), а також був найбільшим виробником та продавцем бутильованої соняшникової олії в Україні.

У грудні 2022 року Кернел придбав термінал із перевантаження олії у порту Південний, який раніше належав Risoil.

У лютому 2023 року було придбано річковий термінал Дунай Агро Пром в порту Рені.

Також компанія планує інвестувати $15 млн у новий термінал у Рені і для цього отримала в довгострокову оренду ділянку поруч з портом. Будівництво передбачає дві черги.

“Після реалізації першої черги зможемо приймати до 200 вантажівок на добу. Загальна потужність зберігання зерна і шроту буде близько 10 тисяч тонн. Ціль – термінал, який за місяць може робити 100 тисяч тонн перевалки всіх вантажів. Це, мабуть, не вирішує наші питання з експортом, але це буде потужна основа”, – каже директор з логістики Микола Мирошниченко.

Крім вищезазначеного, компанія Кернел володіє зерновими терміналами «Трансбалктермінал» та «Трансгрейнтермінал» у морському порту Чорноморськ.