Компанія-концесіонер розпочинає управління Херсонським портом і своїм першочерговим завданням вважає швидке та повноцінне відновлення його господарської діяльності.
Остаточно це стало можливим після підписання між Міністерство інфраструктури України, Адміністрація морських портів України, ТОВ «Рисоіл-Херсон» і ТОВ «Херсонський порт» актів про передачу майна терміном на 30 років.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков очікує на значні перетворення в порту протягом вже наступних 3 років:
«Херсонський порт буде модернізовано, що значно підвищить його ефективність. Йдеться про принаймні 216 млн інвестицій у порт у найближчі 3,5 роки та щонайменше 18 млн грн для інфраструктури Херсону. Зокрема, у планах — співфінансування капремонту доріг на шляху до порту та нового майданчика для вантажівок поза межами міста», — розповів Кубраков.
Олександр Мінов запевняє, що унікальний порт у гирлі Дніпра тепер працюватиме за сучасними стандартами:
«Якісна підготовка дозволяє запустити всі робочі процеси у максимально короткий час. Нами буде застосовуватись сучасний підхід, нове обладнання і технології — це означає не лише збільшення обсягів перевалки, а й вищі зарплати для співробітників, покращення умов та безпеки праці, дотримання високих екологічних стандартів», — підкреслив Олександр Мінов.
Засновниками ТОВ «Херсонський порт» опосередковано виступають компанії груп Risoil та Georgian Industrial Group.
Насамперед компанія-концесіонер планує провести модернізацію та реконструкцію обладнання, механізацію складів, збільшення ємності одночасного зберігання зернових завдяки встановленню додаткових силосів.
Для цього вже затверджено план-графік здійснення інвестицій та розроблені технічні проєкти.
Зазначимо, порт є універсальним як за номенклатурою вантажу, що обробляється, так і за місцем розташування. У ТОВ «Херсонський порт» підкреслюють, що при відносно невеликій площі — він може бути дуже ефективним. Саме застарілість обладнання, техніки і технологій, що застосовувались в порту до концесії, призвело до падіння обсягів перевалки та погіршення фінансового становища підприємства. «Все це має залишитись у минулому», — додають у компанії.
Нагадаємо, що договір стосовно передачі в концесію майна ДП “Херсонський морський торговельний порт” було підписано 26 червня 2020 року в присутності Президента України Володимира Зеленського. Консультаційну допомогу протягом усього процесу надавав проєктний офіс з розвитку державно-приватного партнерства «СПІЛЬНО».