Литва пропонує ширше залучати Балтійський шлях для експорту українського зерна

З огляду на вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи Литва вважає за доцільне ширше використовувати для експорту українського зерна так званий Балтійський шлях, який передбачає долучення до експортних операцій портів у країнах Балтії та перенесення туди процедур митного та прикордонного оформлення вантажів з українським продовольством.

«Один із ключових напрямків обговорення сьогодні — це ситуація в Україні, після руйнування Чорноморської зернової ініціативи. Ми хочемо обговорити, зокрема, більш інтенсивне використання інфраструктури ЄС та його портів. Литва зробила пропозицію щодо Балтійського шляху для полегшення транспортування та експорту українського зерна», — сказав міністр сільського господарства Литви Кястутіс Навіцкас перед початком роботи Ради міністрів ЄС з питань сільського господарства й рибальства у Брюсселі.

Як повідомив Кястутіс Навіцкас, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський надіслав лист виконавчому віцепрезиденту Єврокомісії Валдісу Домбровскісу, в якому запропонував розглянути можливість перенесення процедур митного та прикордонного оформлення вантажів з українським продовольством, а також відповідних фітосанітарних заходів, з фізичних кордонів України до портів ЄС.

Зі сторони Литви пропонується порт Клайпеда або латвійський порт в Лієпаї. Також, є пропозиція розробити систему субсидій для європейських перевізників, зокрема, для залізниці, щоб підтримати експорт українського зерна до інших європейських портів

Під час двосторонньої зустрічі, такі пропозиції були теж обговорені із польською стороною, зокрема, план дій із забезпечення контрольованого транзиту українського продовольства до балтійських портів, яка гарантуватиме, що це зерно не залишатиметься на внутрішньому ринку Польщі.

«Ми сподіваємось також на солідарність польського уряду. Процедури на кордонах забирають час та є складними. Було б більш ефективним перенести всі митні та прикордонні процедури у європейські порти, які мають більше пунктів пропуску, більше спроможностей для швидкого опрацювання таких вантажів. Якщо буде досягнута домовленість, зокрема, з Польщею, така система може бути запроваджена протягом кількох годин», — наголосив Кястутіс Навіцкас.

Про це інформує NewPort з посиланням на Порти України