Процес передачі українських морських портів у концесію триває, незважаючи на уповільнення економічних процесів через ситуацію з пандемією COVID-19, повідомляє міністерство інфраструктури України.
Над концесійним договором щодо проєкту в порту “Ольвія” попри карантинні заходи в форматі онлайн-конференцій працює робоча група з питань узгодження положень. Документ має вже другу редакцію змін, незмінним залишається очікувана сума інвестицій – у розвиток морського порту “Ольвія” буде інвестовано 3,4 млрд грн.
Владислав Криклій, міністр інфраструктури України зазначив:
“Концесія залишається основним шляхом модернізації та подальшого розвитку українських морських портів і не тільки. Концесійні договори обов’язково будуть укладені, підготовка триває”.
Нагадаємо, катарський портовий оператор QTerminals виграв конкурс на концесію майна ДП «Стивідорна компанія «Ольвія», має намір розвивати порт в якості зернового хаба. Старт концесійного проєкту планувався на квітень / травень поточного року. В цілому катарська компанія до 2024 року має намір інвестувати 124 млн дол. в даний проєкт, або 3,4 млрд грн.
Щодо концесії майна ДП «Херсонський морський торговельний порт» наразі тривають судові розгляди. На початку травня очікується розгляд справи Верховним Судом. Міністерство інфраструктури домоглося перегляду рішення Шостого апеляційного суду м. Києва щодо зупинення дії наказу про затвердження результатів концесійного конкурсу в Херсонському порту та його переможця.
“Суд задовольнив та скасував заходи забезпечення позову. Однак, щоб остаточно зняти всі обмеження, провести переговори та укласти договір, необхідне рішення Верховного Суду України. Зі свого боку, ми докладаємо всіх можливих зусиль для підтримки та захисту кожного нашого інвестора та кожної концесії”, – додав Владислав Криклій.
Раніше, 3 лютого, шостий апелляційний адмінсуд Києва зупинив дію наказу про затвердження результатів конкурсу на концесію ДП Херсонський морський торговельний порт (ХМТП), через позов ТОВ Спеціальна компанія Морський порт Херсон (консорціум ТОВ Аскет-Шиппінг (40%) і ТОВ Глобал Грейн (60%)), яку відсторонили від конкурсу на одному з етапів.
Пізніше з’ясувалося, що компанія Аскет Шиппінг не брала участі в подачі позову про припинення дії наказу Міністерства інфраструктури України №16 від 21 січня 2020 року, оскільки після затвердження конкурсною комісією результатів конкурсу та визначення концесіонера керівництвом компанії було прийнято рішення про вихід зі складу об’єднання. Нині розпочато процедуру виходу «Аскет Шиппінг» зі складу учасників «СК Морський порт Херсон».
Нагадаємо, 21 січня у концесійному конкурсі щодо майнового комплексу ДП “Херсонський морський торговельний порт” перемогла Компанія “Рісойл-Херсон”.
На презентації проєкту розбудови Херсонського морського порту “Рісойл-Херсон” заявив, що його розвиватимуть як річковий логістичний хаб, включаючи розвиток сучасного річкового флоту.