МІУ хоче наблизити ознаки лінійного судноплавства до установлених в ЄС

Проєкт змін до порядку реєстрації ліній закордонного плавання стимулюватиме розвиток вантажних та пасажирських перевезень

В Мініфраструктури оприлюднили проєкт наказу щодо змін у порядку реєстрації ліній закордонного плавання, який має адаптувати українські правила до європейських та сприяти розвитку і прогнозованості вантажопотоку.

Попередній інструкції порядку є недосконалими та фактично дозволяють Морській адміністрації реєструвати лінії закордонного плавання, які не відповідають ознакам лінійності в розумінні міжнародної практики, зокрема Регламентів Ради ЄEC.

Відсутність чітких вимог та процедур контролю за реєстрацією та виконанням таких ліній закордонного плавання дозволяє реєструвати суто трампові перевезення, що створює підстави для зловживань.

Відтак, не всі зареєстровані нині в Україні морські лінії закордонного плавання відповідають ключовому принципу лінійного судноплавства – публічності надання послуг морського перевезення. Частина таких ліній практикує перевезення вантажів одного-двох крупних корпоративних клієнтів на підставі довготривалих фрахтових угод та не надає свої послуги іншим споживачам. Обмеження найчастіше здійснюється за рахунок формування дискримінаційної ціни на свої  послуги за відсутності обов’язку перевізника публікувати єдині тарифи морської лінії. За таких нерівних умов розвиток лінійного судноплавства в Україні є проблематичним, зазначають в МІУ.

Перевага реєстрації вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, – державна підтримка: їм надаються знижки у розмірі 20 % від корабельного та лоцманського зборів.  Основною метою надання таким суднам преференцій є приведення загального рівня зазначених витрат у відповідність до їх рівня у звичайних (трампових) суднах. Також лінійним суднам надаються права першочергового заходу до морського порту та права першочергового обслуговування відносно трампових суден, у тому числі під час здійснення прикордонного, митного та інших видів контролю.

Проєктом акта пропонується:

  • поширити лінійне судноплавство також на пасажирські перевезення;
  • розмежувати поняття лінійного та трампового судноплавства шляхом приведення обов’язкових ознак лінійного судноплавства до міжнародних стандартів;
  • запровадити електронний обмін інформацією та загальнодоступності окремої інформації про лінійні перевезення;
  • 4 установити чіткий механізм взаємодії всіх суб’єктів під час реєстрації та функціонування лінії закордонного плавання.

Як зазначають в міністерстві, одна з найцінніших переваг лінійного судноплавства для споживачів та держави полягає у створенні стабільних у часі та прогнозованих за розкладом маршрутів перевезень морським транспортом.