Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков заявив про необхідність відкриття морських портів України для всіх вантажів.
Наразі робота зернової ініціативи фактично зупинена через саботаж росіянами інспекції суден. Пропускна спроможність коридору на 20% менше від можливої.
«Це призводить до значних втрат не тільки з боку України: світ недоотримав як мінімум 20 млн т агропродукції через російський саботаж зернової угоди», – прокоментував Олександр Кубраков.
Відкриття морських портів України для всіх видів товарів потрібно для української економіки.
«Це доволі проста формула – наша економіка експортоорієнтована, працююча економіка – це можливість держави платити заробітну плату захисникам, забезпечені, екіпіровані захисники – шлях до перемоги», – констатував Віцепрем’єр-міністр з відновлення України.
За підсумками 2022 року морські порти України скоротили вантажообіг на 61,4% у порівнянні з 2021 роком – до 59 млн т. Експортна перевалка вантажів портовиками скоротилася на 59,5% р./р. – до 47,8 млн т, а імпортна – на 74,2%, до 6,2 млн т. Серед лідерів за номенклатурою вантажів є зернові – 28,8 млн т, а також наливні грузи – 4,8 млн т. Морський транспорт торік забезпечив 54% українського експорту.
При цьому, вантажі ГМК минулого року оброблялися лише перші два місяці, хоча до блокади морських портів вони були одним з основних вантажів для портовиків – 70% експорту відвантажувалось саме через порти.
Наразі гірничо-металургійні компанії змушені вивозити продукцію за кордон лише залізничними шляхами та портами Дунайського регіону. Це значно вдарило по обсягах експорту та виробництва за підсумками 2022 року та продовжує тиснути на показники у поточному році.
Як повідомив президент ОП «Укрметалургпром» Олександр Каленков, збільшення морського експорту ГМК у результаті розблокування портів, за попередніми оцінками, дасть змогу відновити завантаження металургійних підприємств з нинішніх показників до принаймні 35-45%.
Через неможливість відправляти залізорудну сировину, чавун, напівфабрикати й готову металопродукцію морем, за нинішніх цінових умов Україна щомісяця недоотримує $420 млн . У річному обчисленні це додатково понад $5 млрд.
У 2022 році Україна скоротила експорт руди на 45,9% р./р. – до 23,98 млн т. Експорт чавуну впав на 59% р./р. – до 1,32 млн т, напівфабрикатів – на 72% р./р., до 1,89 млн т, феросплавів – на 47,7% р./р., до 349,6 тис. т. Основні обсяги експорту спрямовувались до країн Євросоюзу.
Про це повідомляє NewPort з посиланням на інформацію GMK Center