МІУ представило новий порядок компенсації інвестицій у стратегічні об’єкти портової інфраструктури

Мінстерство інфраструктури України оприлюднило Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання компенсації інвестицій, внесених суб’єктами господарювання у стратегічні об’єкти портової інфраструктури»

Розробник проєкту переконує, що реалізація акта дасть можливість залучити приватні інвестиції для розвитку портової інфраструктури. Це зумовить збільшення доходів від портових зборів та/або послуг, отриманих від використання суб’єктами господарювання стратегічних об’єктів портової інфраструктури. Відбудеться зростання макроекономічних показників на рівні галузі морського транспорту за рахунок розвитку інфраструктури морських терміналів, сплати податків, утворення в процесі реалізації проєктів нових робочих місць.

Проєкт акта передбачає визначення механізму укладення договору між ДП «АМПУ» та інвестором щодо компенсації внесених суб’єктами господарювання інвестицій у фінансування робіт з капітального ремонту, модернізації, реконструкції або будівництва стратегічних об’єктів портової інфраструктури, що є об’єктами державної власності.

Недофінансування морської галузі, у тому числі через недосконалу фіскальну політику, що призводить до браку коштів у державного підприємства «Адміністрація морських портів України». Ряд проєктів будівництва, що є предметами вже укладених ДП «АМПУ» договорів та меморандумів, однак через брак коштів та дивідендну політику держави немає можливості реалізувати навіть частини цих проєктів.

Зокрема, на балансі ДП «АМПУ» обліковується 265 причалів (вантажні, допоміжні, пасажирські), розташовані в 13 морських портах України, серед яких: 20 не придатні до нормальної експлуатації; 37 потребують значних капіталовкладень в найближчі 5 років; більше 50 працюють з низькою економічною ефективністю.

Оскільки переважна більшість причалів експлуатуються вже понад 25 років, значна кількість з яких має вік більше 50 років, виникає необхідність відновлення їх технічного стану шляхом здійснення капітального ремонту або реконструкції. Постійне відкладання цих робіт через брак коштів з часом зумовить загальне погіршення їх технічного стану, збільшення кількості причалів з обмеженим режимом експлуатації і навантажень, а також збільшення кількості непридатних до нормальної експлуатації причалів, які на цей час генерують кошти, частина з яких відраховується до державного бюджету у вигляді дивідендів.

За попередніми розрахунками до 2023 року Адміністрації морських портів потрібно буде близько 12 млрд грн на фінансування проєктів з реконструкції, модернізації та будівництва лише причалів.

Фото Судоходство

Очікується, що внаслідок розвитку портової інфраструктури підвищиться конкурентоспроможність українських портів у азовському, чорноморському та придунайському регіонах. Покращення гідротехнічних характеристик морських портів (глибина біля причалу, габарити причальної стінки, наявність та якість комунікацій) шляхом реалізації відповідних інвестиційних проєктів збільшить інвестиційну привабливість тилових площ у морських портах, що призведе до збільшення обсягів вантажопереробки та відповідно відрахувань до бюджетів усіх рівнів.

Зауваження та пропозиції до проєкту акта до 29 серпня приймає Директорат реформування морської та річкової галузі Міністерства інфраструктури України на електронні адреси: vasiliga@mtu.gov.uatimenko20@gmail.com

Раніше NewPort писав, що в АМПУ з нетерпінням чекають прийняття Порядку компенсації інвестицій в об’єкти стратегічної інфраструктури державної власності, який адміністрація готувала спільно з МІУ, офісом Reform support team при МІУ, ЄБА протягом 2020-2021 років.