МТП Южний розраховує за 3-4 роки власним коштом збудувати новий експортний термінал та перевантажувальний комплекс імпортних вантажів, що збільшить потужності порту до 25 млн т на рік, або на майже 20% від нинішніх показників.
Порт Південний – це стратегічно важливий і найглибоководніший порт в чорноморському регіоні. 99,9% вантажів – навалочні, а саме – залізорудна сировина, окатиші, вугілля. За географією напрямків перевезень – переважно південно-східний напрямок, Китай, рідше – Європа. Південний має стати зразковим потужним портом протягом найближчих років. Для цього необхідно кошти спрямовувати на розвиток: на закупівлю нового обладнання, оновлення технологій, про це розповів у інтерв’ю виданню ЦТС директор ДП “Морський торговельний порт Южний” Олександр Олійник.
Найкращим підхідом для розвитку МТП “Южний” Олександр Олійник вважає, диверсифікацію вантажів, що дозволяє працювати з різними компаніями:
Навіть клієнт, з яким ми в партнерських відносинах, може з часом піти до іншого постачальника послуг. Це питання бізнес-інтересів. Тому важлива взаємозамінність потоків, а також транзит. Основні компанії, яким ми можемо надавати послуги для експорту, – це “Метінвест”, Ferrexpo, “АрселорМіттал Кривий Ріг”, “Металоінвест” і т.д. Це широка база, яка зможе захистити нас від можливих ризиків. Ми продовжуємо розширювати клієнтську базу і орієнтуємося на довгострокові контракти.
Попри те, що ключовим для ДП “Морський торговельний порт Южний” залишається експорт ЗРС, наразі керівництво з метою захисту порту від змін на ринку розглядає можливості переробки глини, зерна та інших вантажів. А оскільки диверсифікація передбачає розширення потужностей з перевантаження різних видів вантажів, то держстивідор розробив декілька інвестиційних програм технічного забезпечення порту задля конкурентоспроможності стосовно інших приватних держстивідорів.
Ми очікуємо зниження рівня відрахування дивідендів до 30%, це допоможе нам збільшити інвестиції в оновлення інфраструктури та вийти на зовсім інші показники роботи. Без цього конкурувати з приватними компаніями дуже складно. Глобалізація вимагає вантажити і приймати судна з великим дедвейтом і з більшою швидкістю, але для цього потрібно інвестувати в обладнання. Якщо ми сьогодні вантажимо судно класу Capesize 5 днів, то приватні термінали роблять це за півтора-два дня.
Мета моя і міністерства в тому, щоб оновити виробничі потужності та впровадити нові технології, модернізувати застаріле обладнання – за рахунок цього ми зможемо бути більш конкурентні. За рік-два зможемо вдвічі збільшити норму навантаження в порту, а ще через два роки – вантажити на добу 100-120 тис. т, як це зараз роблять приватники. Тоді ми будемо конкурентні і затребувані.
Олександр Олійник переконаний, що подальший розвиток порту в реалізації проєктів перспективного розвитку перевантажувальних потужностей, в першу чергу – в будівництві нового експортного терміналу:
Передбачено закупівлю суднонавантажувальних машин з нормою обробки 7 тис. т вантажів на годину, нового вагоноперекидача з нормою не менше 30 вагонів на годину і нових конвеєрних ліній. Все це дозволить нам вантажити більше 100 тис. т на добу і, як результат, обробляти більше 20 млн т експортного вантажу в рік. Орієнтовна вартість реконструкції експортного перевантажувального комплексу становить 1,3 млрд грн. Проєкт зараз на стадії обговорення, наступним кроком буде розробка техніко-економічного обґрунтування. Розраховуємо, що від початку проєктування до введення комплексу в експлуатацію пройде 3-4 роки.
Ще один проєкт – будівництво перевантажувального комплексу імпортних вантажів, попри те що в структурі вантажообігу імпорт становить близько 10%.
Це дозволить збільшити обсяг обробки з 1,2 млн т в рік до 5 млн т. Уже є проєкт складу на спеціально виділеній території, згідно з яким вантаж відразу буде направлятися на верхні складські площі, а причальні склади будуть під експорт і транзит. Незабаром ми плануємо замовити кілька потужних кранів, які вже сьогодні можуть допомогти збільшити норму перевалки до 80 тис. т на добу. Тоді як зараз ця норма становить 35-40 тис. т на добу.
Олександр Олійник розраховує, що будівництво нового експортного терміналу і перевантажувального комплексу імпортних вантажів дозволить збільшити потужності до 25 млн т на рік і дозволить залучати нові вантажопотоки.
Щорічне інвестування може скласти близько 500 млн грн на рік. Для реалізації цих амбітних планів держстивідор розраховує лише на власні кошти, не розглядаючи можливості залучення кредитів.
Порту потрібно дати більше можливостей інвестувати – це питання розміру виплати дивідендів, зменшення певних бюрократичних обмежень. Такі підприємства необхідно максимально капіталізувати і підвищувати їх ефективність.
Обговорюючи перспективи прийняття суден з дедвейтом понад 300 тис. т, які пропускатиме новий турецький канал, О. Олійник зауважує, що порт Південний зміг би приймати такі судна, але для цього необхідно провести днопоглиблювальні роботи.
У МТП Южний є причали, які вже приймають судна дедвейтом 200 тис. т – це 5 і 6. У причалу 7 в майбутньому можна буде обробляти судна дедвейтом понад 300 тис. т після проведення днопоглиблювальних робіт. Тут є колосальні перспективи. Але щоб їх реалізувати, повторюся, потрібно оновлення перевантажувальних потужностей.