Володимир Шемаєв, заступник директора департаменту інвестдіяльності УЗ, розповів порталу ЦТС про план Б для українських експортних перевезень.
Незаконна блокада Чорномоського та Азовського басейнів призвела до тимчасового закриття 4 портів континентальної України: Маріуполь, Бердянськ, Херсон та Скадовськ. Інші морські порти України також заблоковані через замінування ворогом морських шляхів. Все це створює перешкоди для реалізації експортно-імпортного потенціалу України і актуалізує питання пошуку тимчасових альтернативних маршрутів.
Вже сьогодні відбуваються тестові відправлення у порти Європи та кінцевим покупцям у країнах ЄС:
- у порту Констанца навантажений Panamax українською кукурудзою,
- залізницями доставлено зерновий потяг до Австрії,
- свої можливості в рамках проекту “Зерновий міст” пропонує DB Cargo AG,
- порти Болгарії та Балтики готуються перевалювати український вантаж.
- обговорюється питання створення спільних підприємств: УЗ з європейськими перевізниками у форматі “експедитор/оператор” для реалізації ідеї “єдиного вікна” та комплексної ставки.
Аналіз можливостей використання Україною потужностей портів європейського континенту показав наявність низки портів в умовно 4 басейнах: Балтика, Північне море, Середземноморський басейн та порти західного узбережжя Чорного моря.
Безумовно, поки що не всі розглянуті порти готові до наших експортних відправок вантажів в обсягах від 70 до 100 млн. тонн на рік різної номенклатури. Деякі з них мають обмеження по складах, глибинах, термінальних потужностях. Найбільш оптимальним зараз вбачається саме диверсифікація, аби не створювати навантаження на певні західні залізничні переходи та термінальні потужності.
Час покаже, які з транспортних коридорів та маршрутів стануть основними, а зараз транспортні компанії зроблять все можливе аби допомогти пережити наслідки війни та зробити все можливе для відновлення прийому суден зі всього світу в українських гаванях.