ООН і Туреччина обговорюють можливість експорту російського аміаку через порт «Південний»

Експорт російського аміаку сприятиме збереженню «зернової угоди», яку РФ погрожує розірвати, — Гутерреш.

ООН і Туреччина проводять переговори щодо можливості відновлення експорту аміаку з Росії трубопроводом до українського порту «Південний» і далі Чорним морем. Про це заявив генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш в інтерв’ю турецькому агентству Anadolu. Про це пише NewPort з посиланням на Порти України.

Чорноморську зернову ініціативу виявилося можливим реалізувати завдяки посередництву секретаріату ООН та Туреччини, я і президент Ердоган особисто стежимо за тим, щоб вона продовжувала працювати, і щоб згодом її продовжили. Й зараз ми обговорюємо можливість експорту російського аміаку тими самими каналами, через трубопровід, який перетинає Україну”, — сказав Гутерреш.

На його думку, експорт російського аміаку через аміакопровід з Тольятті до Одеси з перевалкою на морський транспорт у порту «Південний» сприятиме збереженню «зернової угоди», яку РФ погрожує розірвати.

Першою проблемою, яка потребує вирішення, генсек ООН називає вихід російського продовольства та добрив на міжнародні ринки. Для цього є низка перешкод, але ООН разом із ЄС та США повторюють, що санкції не стосуються російського продовольства та добрив.

І нам дуже потрібні російські добрива в момент, коли ми спостерігаємо кризу ринку добрив. В багатьох частинах світу люди не засівають і не засаджують всю землю, яка у них є, через брак добрив”, — додав Гутерреш.

Відтак він підтвердив, що ООН бере участь у перемовинах, спрямованих на експорт російського аміаку через Україну. Ґутерреш переконаний, що це створить умови для продовження програми, «особливо якщо ця програма буде розроблена таким чином, що принесе користь обом країнам».

Раніше у західних ЗМІ з’явилася інформація про те, що ООН тисне на Україну та Росію з метою відновити роботу аміакопроводу Тольятті—Одеса для експорту російського аміаку через морський порт «Південний» і далі Чорним морем у рамках «зернової ініціативи».

Реагуючи на ці заяви, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що Україна розбиратиметься в деталях ініціативи ООН щодо відновлення роботи аміакопроводу Тольятті—Одеса і не ухвалюватиме жодного рішення, яке суперечило б інтересам країни.

Аміакопроводом Тольятті—Одеса, кінцевою точкою якого є Одеський припортовий завод, раніше здійснювався експорт аміаку виробництва російських ПАТ «Тольяттіазот» (належить російському олігарху Дмітрію Мазепіну) та АТ «Міндобрива» (належить російському олігарху Аркадію Ротенбергу). Постачання припинилися 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабного військового вторгнення РФ до України.