Порти Латвії та Литви готові приймати українське зерно транзитом задля подальшого відправлення на зовнішні ринки морем.
За даними Ukrvantage.com, сукупні можливості по переробки зерна чотирьох балтійських портів складають 13 – 14 млн. тонн на рік, вільні потужності на цей час оцінюються приблизно у 2 – 3,5 млн. тонн на рік, але можливе збільшення потенціалу перевантаження завдяки додаткового залучення універсальних причалів.
Латвія може допомогти Україні з експортом зернових через латвійські порти.
Про це заявив Президент Латвії Егілс Левітс 13 квітня під час спільного брифінгу у Києві з Президентами України, Польщі, Литви та Естонії, передає Укрінформ.
«Ми говорили з паном Зеленським про те, що Латвія може допомогти з експортом зернових з України, щоб потік пішов через латвійські порти. Ми відразу після зустрічі подзвонили своїм урядам і робитимемо подальші заходи, щоб ці зусилля увінчалися успіхом», – сказав Левітс.
В Латвії працюють три великих порта та близько чотирьох малих. Сумарні об’єми перевалки зерна у 2021 року склали 6,2 млн. тонн (на рівні попереднього року).
За оцінкою Ukrvantage.com, основні потужності з переробки зернових вантажів експлуатують 10 стівідорних компаній. Термінали розташовані на території великих латвійскіх портів:
-
- Ризького вільного порту;
- Вентспілського вільного порту;
- СЕЗ Лієпая.
Раніше, 10 квітня під час зустрічі Міністра сільського господарства Литовської Республіки Кестутіса Навікаса з Міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським обговорювалась можливість використання логістичних можливостей Литви для експорту українських зернових на традиційні ринки збуту української аграрної продукції в Африці, Азії, Близькому Сході.
«Литва відгукнулася на заклик керівництва нашої держави щодо протистояння російській навалі та продовжує надавати підтримку Україні у військовій, політичній, економічній, гуманітарній сферах, що важко переоцінити», – зазначив Микола Сольський.
Міністр Кестутіса Навікас зазначив, що у даний час транспортне відомство Литви опрацьовує питання відправлення найближчим часом тестового потяга з України об’ємом 2000 тон, що є вочевидь недостатнім, натомість стане першим кроком для реалізації глобального проекту.
За оцінкою Ukrvantage.com, в Литві із сухими навалочними вантажами працюють чотири стівідорні компанії Клайпедського ДМП. Сумарні об’єми перевалки зерна у 2021 року склали 4,2 млн. тонн, що на 21% менше результатів попереднього року.