Порти країн Балтії готові перевантажувати українське зерно

Порти Латвії та Литви готові приймати українське зерно транзитом задля подальшого відправлення на зовнішні ринки морем.

За даними Ukrvantage.com, сукупні можливості по переробки зерна чотирьох балтійських портів складають 13 – 14 млн. тонн на рік, вільні потужності на цей час оцінюються приблизно у 2 – 3,5 млн. тонн на рік, але можливе збільшення потенціалу перевантаження завдяки додаткового залучення універсальних причалів.

Латвія може допомогти Україні з експортом зернових через латвійські порти.

Про це заявив Президент Латвії Егілс Левітс 13 квітня під час спільного брифінгу у Києві з Президентами України, Польщі, Литви та Естонії, передає Укрінформ.

«Ми говорили з паном Зеленським про те, що Латвія може допомогти з експортом зернових з України, щоб потік пішов через латвійські порти. Ми відразу після зустрічі подзвонили своїм урядам і робитимемо подальші заходи, щоб ці зусилля увінчалися успіхом», – сказав Левітс.

В Латвії працюють три великих порта та близько чотирьох малих. Сумарні об’єми перевалки зерна у 2021 року склали 6,2 млн. тонн (на рівні попереднього року).

За оцінкою Ukrvantage.com, основні потужності з переробки зернових вантажів експлуатують 10 стівідорних компаній. Термінали розташовані на території великих латвійскіх портів:

    • Ризького вільного порту;
    • Вентспілського вільного порту;
    • СЕЗ Лієпая.

Раніше, 10 квітня під час зустрічі Міністра сільського господарства Литовської Республіки Кестутіса Навікаса з Міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським обговорювалась можливість використання логістичних можливостей Литви для експорту українських зернових на традиційні ринки збуту української аграрної продукції в Африці, Азії, Близькому Сході.

«Литва відгукнулася на заклик керівництва нашої держави щодо протистояння російській навалі та продовжує надавати підтримку Україні у військовій, політичній, економічній, гуманітарній сферах, що важко переоцінити», – зазначив Микола Сольський.

Міністр Кестутіса Навікас зазначив, що у даний час транспортне відомство Литви опрацьовує питання відправлення найближчим часом тестового потяга з України об’ємом 2000 тон, що є вочевидь недостатнім, натомість стане першим кроком для реалізації глобального проекту.

За оцінкою Ukrvantage.com, в Литві із сухими навалочними вантажами працюють чотири стівідорні компанії Клайпедського ДМП. Сумарні об’єми перевалки зерна у 2021 року склали 4,2 млн. тонн, що на 21% менше результатів попереднього року.