Результати роботи Адміністрації морських портів України, керівник держпідприємства Олександр Голодницький розповів, що в 2020-2021 роках були прийняті і затверджені межі територій 11 портів. Це дозволило уникнути закриття пунктів пропуску та контролю в морських портах. Також були змінені межі 6 акваторій портів, ще 3 планувалося змінити (на момент написання тексту Кабмін затвердив зміна меж акваторій портів Ізмаїл, Рені і Ольвія – ЦТС).
Згідно з презентацією Голодницького, в минулому році загальний обсяг днопоглиблювальних робіт АМПУ склав 4 957,3 тис. Кубометрів, з яких експлуатаційне – 4 537,6 тис. Куб. м, капітальне – 420 тис. куб. м. При цьому власним флотом АМПУ були вилучені рекордні 2 686,7 тис. куб. м, ще 2 270,9 тис. куб. м – компаніями на аутсорс.
Зокрема, експлуатаційні днопоглиблювальні роботи були проведені на таких об’єктах:
– порт Бердянськ (1 415,3 тис. Куб. М);
– порт Маріуполь (1 090 тис. Куб. М);
– Херсонський морський канал, Бузько-Дніпровсько-лиманський канал (683,8 тис. Куб. М);
– Дністровсько-лиманський підхідний канал, підхідний канал Дністровсько-Царгородського русла (503,2 тис. Куб. М);
– порт Одеса (67,8 тис. Куб. М);
– морський підхідний канал Дунай-Чорне море (294,8 тис. Куб. М);
– річка Прип’ять (130 тис. Куб. М);
– річка Дніпро (352,7 тис. Куб. М);
– капітальне днопоглиблення в порту Чорноморськ (420 тис. Куб. М).
У 2020 році АМПУ реалізувала інфраструктурні проекти в чотирьох портах. Зокрема, в порту Одеса було завершено будівництво нового причалу 1-з на Андрусівського молі, завершено будівництво першого пускового комплексу причалу №7 Карантинній гавані, відновлені залізничні колії №31-32 на причалах Карантинній гавані. У порту Маріуполь завершена реконструкція гідротехнічної частини причалу №4. У порту Миколаїв завершено капітальний ремонт причалу №10. У порту Рені завершено ремонт залізничні колії на причалах №1-5.
Також за вказаний період було реалізовано низку організаційних змін в роботі портів, зокрема, внесені зміни в роботу рад портів, введений в дію електронний кабінет ради порту, прийнятий внутрішній регламент, згідно з яким всі плани розвитку морських портів були актуалізовані, прийняті радами портів і вже знаходяться на розгляді і затвердженні в АМПУ.
“Що стосується перших пілотних проектів концесій, в червні заплановано завершення передачі майнового комплексу Херсонського морського порту, в грудні – Ольвії”, – зазначив Олександр Голодницький, розповідаючи про плани АМПУ на найближче майбутнє.
Олександр Голодницький
За днопоглиблення наміри держпідприємства на 2021 рік наступні: провести роботи в обсязі до 6 млн куб. м в акваторіях морських портів і на річках. При цьому планується збільшити частку робіт власним флотом. Для спрощення процесу підтримки паспортних глибин АМПУ розраховує купити скрепер і промерочной катер.
На найближчі два роки АМПУ запланувала реалізувати інфраструктурні проекти в п’яти портах:
1. У порту Одеса буде проведена реконструкція причалу №7 (завершення робіт заплановано на 2023 рік), відновлені роботи з будівництва контейнерного терміналу на Карантинному молу. Також в планах капітальний ремонт третьої черги естакади порту.
2. У порту Маріуполь буде проведена реконструкція гідротехнічної частини причалу №3.
3. В порту Чорноморськ планується реконструкція акваторії 1-го ковша Сухого лиману і кардіальний ремонт причалу №2.
4. У порту Миколаїв буде проведено проектування додаткових грунтових відвалів у річковій і Лиманської частинах БДЛК.
5. У порту Південний запланована реконструкція водних підходів.
Також в планах Адміністрації – розробка майстер-планів розвитку Миколаївського транспортного вузла, Одеського та Чорноморського портів.
При цьому обсяг запланованих капінвестицій в 2021 році – 1180 млн грн, у 2022-му – 1744 млн грн.
АМПУ розглядає чотири варіанти фінансування інвестицій:
1. Власні кошти.
2. Концесії.
3. Порядок компенсації інвестицій.
4. Залучення кредитів.
За словами заступника голови АМПУ з технічних питань і розвитку інфраструктури Віталія Липського, держпідприємство вже має цілком чіткі плани кредитування інфраструктурних об’єктів.
“На сьогодні є два основні проекти. Перший – будівництво контейнерного терміналу на Карантинному молу (в Одеському порту – ЦТС). По ньому ми завершили проектування. У нас є фінансова можливість завершити проект за 8 років, але за умови збільшення фінансування його можна завершити за 4 роки. Другий проект – реконструкція водних підходів, маневрових зон та операційних акваторій в морському порту Південний. Там уже був реалізований перший пусковий комплекс, залишилося ще 3. Ми також плануємо розглянути можливість залучення кредитів “, – повідомив Липський.