З 16 березня Румунія розпочала вимірювання глибин в Кілійському рукаві Дунаю. Найближчими днями планується розпочати також вимірювання глибин у каналі гирла Бистре, розташованому на українській території.
Міністерство транспорту Румунії проведе перевірки, щоб з’ясувати — Україна проводила днопоглиблювальні роботи чи роботи з експлуатаційного обслуговування, та чи може це нести ризик для біорізноманіття дельти Дунаю.
Процедура триватиме 10 днів, в зону буде дозволено доступ трьох вимірювальних суден румунської Річкової адміністрації Нижнього Дунаю.
У Румунії повідомляють, що на заміри глибин на каналі гирла Бистре українська сторона ще не надала письмової згоди та стверджують, що це було встановлено під час раундів переговорів, які відбулися, у тому числі за посередництва Єврокомісії.
«Письмова угода вкрай необхідна, оскільки канал повністю знаходиться на території України, країни, яка перебуває у стані війни, і потрібні гарантії безпеки та допомога для румунських спеціалістів, які будуть проводити вимірювання», – підкреслює румунська сторона.
Наразі судна чекають на якорі в Periprava, в повіті Тулча, щоб отримати «зелене світло» та розпочати дії, узгоджені під час переговорів.
Дані будуть оброблені через 30 днів, лише тоді стануть відомі результати, повідомили джерела в Мінтрансі Румунії.
Нещодавно міністр навколишнього середовища Румунії Танчос Барна заявив, що лише після цих вимірювань і аналізу стоку можна буде визначити, чи впливають днопоглиблювальні роботи на дельту Дунаю чи ні.
Наразі Україна призупинила всі роботи.
У середині 1990-х років глибина каналу була 6,5 метри, але протягом багатьох років Україна не проводила днопоглиблювальних робіт, що призвело до накопичення мулу.
«Ми не бачимо проблеми – це не нове будівництво, а експлуатаційне поглиблення», – підкреслив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков , додавши, що «днопоглиблювальні роботи спрямовані на те, щоб канал був достатньо глибоким для проходження суден осадкою до 6,5 метрів».
Україна транспортує зерно гирлом Бистре, оскільки розвиває альтернативні маршрути для його експорту, тоді як доступ до чорноморських портів обмежений через вторгнення росії.