Судновласники перенаправляють на перевезення зерна судна, які транспортували залізну руду
Індекси
Індекс Baltic Dry, що враховує ставки для суден класу Capesize, Panamax и Supramax, 6 грудня 2022 року зріс на 17 пунктів, або приблизно на 1,3% – до 1340, перервавши попереднє триденне падіння..
Індекс Panamax, що відстежує вантажі вугілля та зерна від 60 тис. т до 70 тис. т, зріс на 19 пунктів, або приблизно на 1,2% – до 1657, найвищого рівня за останні три тижні. Середньодобовий заробіток для суден цього класу, збільшився на $171, до $14,9 тис. Основним чинником тенденції до зростання у сегменті Panamax був більш активний Атлантичний басейн, який підтримує відносно здоровий попит на перевезення зернових та мінеральної сировини.
Індекс Capesize, який відстежує вантажі залізної руди та вугілля обсягом 150 тис. т, 6 грудня піднявся на 38 пунктів, або на 2,5% – до 1540, що стало найбільшим денним процентним зростанням майже за тиждень. Середньодобовий заробіток для суден цього класу збільшився на $317 – до $12,7 тис.
Індекс Supramax 6 грудня не змінився, залишившись на рівні 1158 пунктів, як і в попередню сесію.
Нагадаємо, що 1 листопада індекс Baltic Dry становив 1377 пунктів. 22 листопада поточного року він впав до найнижчого рівня з початку вересня 2022-го, закрившись на позначці 1149 пунктів.
Водночас світовий індекс контейнерних перевезень (за даними Drewry, станом на 1 грудня) за тиждень (24 листопада – 1 грудня) впав на 5% – до $2,3 тис. за 40-футовий контейнер. На початок грудня фіксувалося його зниження 40 тижнів поспіль. Найбільше – на 10% – у зазначений період впали ставки фрахту Шанхай – Роттердам.
Тенденції
Спад на китайському ринку житлового будівництва значно зменшив попит на залізну руду й призвів до зниження ставок фрахту для балкерів на 50% у порівнянні з попереднім роком. Зараз судновласники очищають судна, які використовувалися для перевезення ЗРС, щоб вони могли транспортувати зерно (кукурудзу та сою) до Азії.
Кількість таких угод наразі відносно невелика, проте це остання тенденція серед трейдерів, що намагаються пристосуватися до різких змін на ринках, спричиненими вторгненням РФ в Україну та ослабленням економіки Китаю.
Великі судна для перевезення залізної руди зазвичай не транспортують зерно, оскільки процес очищення потребує багато часу. За словами одного з трейдерів, процес глибокого очищення може коштувати $7-8 тис. і тривати до тижня. У деяких випадках може знадобитися шліфування та фарбування стін трюмів.
Зазвичай перепрофілюють Baby Capes – найменші із суден класу Capesize, здатні перевозити близько 100 тис. т вантажу. Це набагато більше, ніж дедвейт Panamax, які зазвичай перевозять зерно та вміщують близько 60 тис. т.
На думку Ральфа Лещинскі, керівника відділу досліджень суднового брокера Banchero Costa & Co, зменшення обсягів торгівлі залізною рудою у 2022 році може підштовхнути власників Baby Capes до пошуку «альтернативної роботи» для цих суден.
Згідно з даними Arrow Shipbroking Group, упродовж 10 місяців 2022 року найняти судно Capesize було дешевше в середньому на $5,2 тис. на день у порівнянні з вартістю фрахту Panamax. Це найбільша різниця за такий період з 1999-го.
Як раніше повідомляло видання, через слабкий попит на залізну руду з боку Китаю судновласники також перенаправляли балкери на незвичні вугільні маршрути, аби підвищити прибутки. Зокрема, йшлося про транспортування таких вантажів з Росії до Китаю та з Австралії до Європи.
Прогнози
Як показало опитування S&P Global, у 2023 році на ринок навалочних вантажів чекають зміни. Зокрема, галузь судноплавства зіштовхнеться з новими екологічними правилами, які з наступного року запровадить Міжнародна морська організація. Ідеться про відповідність суден новим нормативним вимогам, як от індекс енергоефективності наявних суден (EEXI) та індикатор інтенсивності викидів вуглецю (CII). Це створить багаторівневий спотовий ринок для балкерів на основі рейтингів суден, вибору палива та продуктивності. Зокрема, судна класу Capesize і Panamax мають шанси отримати кращі екологічні оцінки на основі параметрів CII.
На прибутки балкерів також вплине сповільнення економіки Китаю, який є найбільшим у світі споживачем сировини. Згідно з опитуванням, доходи в секторах масових перевезень у Capesize, Kamsarmax/Panamax і Ultramax/Supramax в середньому очікуються на приблизно на рівні 2022-го.
Українська металургія потребує розблокування чорноморських портів. Щомісячні втрати експорту металургійної продукції з країни через блокування портів сягають $420 млн.
Про це повідомляє NewPort з посиланням на статтю GMK Center