Вперше з 24 лютого, тестове судно з вантажем українського збіжжя у супроводі лідируючого судна вже відправилось гуманітарним коридором з акваторії Одеського порту у Ліван.
Суховантаж «RAZONI» (IMO 9086526, прапор – Сьєрра-Леоне, прибув до Одеси 18 лютого 2022 з італійського порту Равенна) завантажений понад 26 тис. тон кукурудзи у понеділок 1 серпня відійшов від причалу приблизно о 09:15, пройшов Ворнцовський маяк о 09:52 і прямує до ліванського порту Тріполі.
Це перше судно, з якого Україна планує відновити експорт агропродукції.
«У портах Великої Одеси ще 16 суден вже чекають на свою чергу. Це ті судна, які були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення росії. Паралельно отримаємо заявки на прибуття нових суден для завантаження агропродукцією.
У найближчі тижні за підтримки наших партнерів ми плануємо вийти на повну потужність перевалки сільськогосподарської продукції» – розповів Олексій Востріков, очільник Адміністрації морських портів України
Загалом в українських портах знаходиться 68 суден, на борту яких 1,2 мільйона тонн вантажів. 2/3 з них – продовольство, на яке чекають по всьому світу. В трюмах суден, що перебувають в акваторіях портів Південний, Одеса та Чорноморськ завантажено 480 тисяч тонн агропродукції. Ще мільйон тонн зберігається на зернових терміналах та складах Українських портів, повідомляє Адміністрація морських портів України.
З 23 липня АМПУ збирає заявки від судновласників на участь у караванах. Також розроблено порядок формування караванів, що рухатимуться за судном лідирування.
«Ми вдячні партнерам, які незважаючи на складнощі не зупиняли роботу з підготовки до експорту. Разом з представниками ООН та Туреччини вже напрацьовані внутрішні операційні регламенти. Зі свого боку Україна зробила все, аби відновити роботу портів та всіх задіяних підприємств. Важливо зазначити про неухильну підтримку з боку американських та європейських партнерів на шляху до розблокування українських морських портів», – зазначив Міністр інфраструктури України Александр Кубраков.
Безпеку судноплавства у так званому “зерновому коридорі” гарантують ООН, та Туреччина, чиї представники і уклали Стамбульську Ініціативу. В українських територіальних водах продовольчі каравани захищатимуть збройні сили України
«Для нас питання безпеки, гарантами якої виступають саме ООН та Туреччина, було і є пріоритетним. І ми вдячні партнерам, що незважаючи ні на що, всі орієнтувалися на спільну мету та робота з підготовки до експорту не зупинялась. Створений Спільний Координаційний центр в короткі строки напрацював внутрішні операційні регламенти. Зі свого боку, ми зробили все, аби запустити роботу портів та всіх задіяних підприємств. Я вдячний всім за активну участь у цьому процесі. Дякуючи Збройним Силам України та партнерам сьогодні ми є свідками як наші порти знову почали працювати», – повідомив заступник Міністра інфраструктури України Юрій Васьков.
В ВМС України також повідомили, що цей вихід судна є першим і тестовим для перевірки коридору, зв’язку та інших процедур. По результатам цього виходу будуть прийматись відповідні рішення.