Мінінфраструктури запропонувало оновлений механізм залучення приватних інвестицій у розвиток державних об’єктів портової інфраструктури.
Міністерство інфраструктури України опублікувало оновлений проєкт постанови Кабінету міністрів про порядок компенсації приватних інвестицій у портову інфраструктуру.
МІУ визнає недостатнє фінансування морської галузі та недосконалу фіскальну політику, через що Адміністрація морських портів України не може уповні реалізувати свою частину зобов’язань Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року та Стратегії розвитку морських портів України до 2038 року.
Зазначається, що на балансі ДП «АМПУ» в 13 морських портах України перебуває 265 причалів, серед яких 20 не придатні до нормальної експлуатації, ще 37 потребують значних капіталовкладень в найближчі 5 років, а більше 50 працюють з низькою економічною ефективністю. До 2023 року на відновлення їх технічного стану Адміністрації морських портів потребує близько 12 млрд грн.
Тому Мінінфраструктури пропонує залучати до розвитку портової інфраструктури приватних інвесторів та визначити механізм компенсації інвестицій, внесених компаніями у ремонт або розвиток портових об’єктів.
Зокрема, механізм передбачає, що ДП «АМПУ» та інвестор укладають договір, згідно з яким інвестор зобов’язується у майбутньому виступити платником за зобов’язаннями ДП «АМПУ» перед підрядником. Після введення об’єкта в експлуатацію ДП «АМПУ» бере на себе зобов’язання компенсувати суму внесених інвестицій відповідно до графіку із визначенням джерел надходження коштів, що будуть спрямовані на компенсацію інвестицій.
Основним джерелом компенсації інвестицій мають стати портові збори.
Укладення договору між ДП «АМПУ» та підрядником відбувається відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель.
Механізм компенсації вартості підводних гідротехнічних споруд, що були збудовані приватним коштом до набрання чинності Закону України «Про морські порти України», передбачає, що розмір інвестицій, внесених у підводну гідротехнічну споруду, не може перевищувати незалежну оцінку інвестицій, внесених у підводну гідротехнічну споруду.
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 розділу VI «Прикінцеві положення» Закону про морські порти, об’єкти портової інфраструктури, що фінансуються приватними інвестиціями, підлягають передачі в держвласність АМПУ на компенсаційній основі. Компенсація вартості здійснюється відповідно до ст.27 Закону.
Повна версія проєкту доступна на сайті Мінінфраструктури, яка уточнює попередню.
Нагадаємо, нині ДП “Адміністрація морських портів України” щорічно виплачує 80% дивідендних відрахувань. МІУ пропонує знизити відрахування прибутку АМПУ до держбюджету до 30%.