Розпочав роботу поромний комплекс для перетину українсько-румунського кордону Орлівка – Ісакча.
Новостворений поромний комплекс в селі Орлівка Ренійського району Одеської області з міжнародним пунктом пропуску через державний кордон для поромного, пасажирського та вантажного сполучення між населеними пунктами Орлівка (Україна) – Ісакча (Румунія) було відкрито 10 серпня.
Цей проєкт є одним з перших прикладів державно-приватного партнерства. Будівництвом першого пункту пропуску вздовж українсько-румунського кордону по лінії Дунаю займалися дві приватні компанії з української сторони та інвестори з румунської сторони. Будівництво обійшлося українській стороні в суму понад 5 мільйонів євро.
Так, поромний комплекс включає адміністративні будівлі прикордонної та митної служб, карантинні приміщення, комерційні приміщення, камери контролю тощо. Гідротехнічна частина комплексу має два рівні устою, які коригуються відповідно до рівня річки Дунай, таким чином це дозволяє безперервно приймати пороми у будь-яку пору року.
Наразі тут працює один пором, побудований румунською стороною, він відправляється щогодини. Як тільки одного порому не буде вистачати, українська сторона зобов’язана побудувати ще один, такий самий, і вони відправлятимуться кожні півгодини. Передбачається, що на переправі будуть працювати чотири пороми, які ходитимуть кожні 15 хвилин.
Переправа споруджена в найвужчому місці Дунаю – ширина річки тут приблизно 900 метрів. Перехід Орлівка – Ісакча дає прямий та найкоротший шлях з України до країн Південної Європи та Туреччини. Час переходу становить 7-8 хвилин. Завдяки переправі шлях між державами скоротився на 200 км, а час оформлення вантажів – на 10-12 годин. Пором розрахований на одночасне завантаження 7-ми фур і 22-х легкових авто.
Що стосується послуг порома, то тарифи на українській та румунській берегах однакові. Так, для пішохода переправа на поромі буде коштувати 1 євро, для велосипедиста – 2 євро, для мотоцикліста – 5 євро. Переправа мікроавтобуса обійдеться в 20 євро, а фури – 50 євро.
За рішенням румунської та української сторін, поки що через пункт пропуску проходитимуть тільки вантажні транспортні засоби. Після пом’якшення карантинних обмежень в Румунії, через пункт пропуску проходитимуть легкові автомобілі, автобуси та пасажири без траспорту.
Нагадаємо, що перший протокол про наміри побудувати переправу Орловка – Ісакча в рамках Єврорегіону «Нижній Дунай» був підписаний ще в 1994 році. Однак в державному бюджеті України ніяк не вдавалося знайти кошти для реалізації цього проекту. Його цінність зрозуміли приватні інвестори. На будівництво комплексу витрачено близько 5,5 млн євро. Зі свого боку держава виділила 20 млн грн на капітальний ремонт дороги від траси М-15 до поромного комплексу.
10 квітня минулого року Кабінет міністрів прийняв розпорядження про відкриття міжнародного пункту пропуску Орловка, побудованого на українському березі. З румунської сторони до робіт приступили тільки влітку 2019 року. Терміни введення переправи в експлуатацію вже переносилися кілька разів. Так, запуск переправи був запланований на літо 2019 року. В результаті 23 вересня минулого року на поромній переправі Орловка-Ісакча через Дунай були виконані перші тестові рейси, які відбулися за участю прикордонних і митних служб двох країн.
22 липня румунська компанія NAVROM BAC SRL повідомила про завершення облаштування міжнародного поромного пункту перетину румунсько-українського державного кордону між Ісакча і Орловкой.