Оновлені плани розвитку всіх морських портів хочуть погодити ще цього року.
АМПУ завершує актуалізацію планів розвитку кожного порту та вносить до проєкту фінансового плану на 2022 рік усі найбільш актуальні загальноважливі проєкти по акваторіях і територіях усіх портів, від проєктування до безпосередньо будівництва, про це під час Міжнародного форуму інфраструктури та транспорту MINTRANS заявив в.о. Голови ДП «АМПУ» Олександр Голодницький:
«Ми налаштовані на глобальну модернізацію та оновлення стратегічної інфраструктури, одночасно, комплексно, логічно, відпрацьовуючи і синхронізуючи дорожні карти із портовими операторами і терміналами,— підкреслив О. Голодницький.— Розрахований дефіцит коштів буде покритий за рахунок зовнішнього інвестування (по окремих проєктах ми ведемо перемовини щодо механізму залучення та подальшої компенсації інвестицій стейкхолдерів), а також запозичення на внутрішніх та зовнішніх фінансових ринках. Ми розпочали цей реально амбітний план, і ми його реалізуємо».
В.о. голови АМПУ додав також, що плани розвитку всіх морських портів будуть актуалізовані (зараз діють плани, затверджені у 2014-2018р.р.) та затверджені АМПУ і подані на погодження до МІУ до кінця поточного року.
Як зазначив керівник держпідприємства, у вже поданому проєкті фінансового плану АМПУ на 2022 рік передбачені консалтингові витрати на залучення коштів для реалізації інфраструктурних проєктів у портах.
«У дуже стислі строки ми повинні, по-перше, остаточно сформувати портфель проєктів, визначитись з обсягами інвестицій, звірити із власними джерелами фінансування, сформувати цифру необхідних залучень. Можливе отримання позитивного рішення щодо зміни ставки дивідендів з боку Кабінету Міністрів України або Верховної Ради України. Паралельно ми вивчаємо, і вже є конкретні напрацювання, щодо можливого запозичення коштів за кількома моделями», – сказав Олександр Голодницький.
Одним з можливих варіантів залучення коштів на реалізацію проєктів у ДП «АМПУ» може стати модель компенсації інвестицій:
«Наразі, йдуть перемовини зі стейкхолдерами, щодо можливості з їхнього боку фінансування власними коштами окремого точкового проєкту на умовах повернення вкладених коштів інвестору за рахунок портових та інших зборів, які будуть зібрані завдяки реалізації проєкту», – пояснив Олександр Голодницький.